Зі срібним ювілеєм, "Українська мова - мова єднання"!
11 вересня 2024 року в приміщенні бібліотеки імені Івана Франка відбулося відкриття загальноукраїнського форуму "Українська мова - мова єднання". В урочистостях взяли участь письменники та громадські діячі, музиканти та журналісти. Одесити та гості місті прийшли відсвяткувати 25-ту річницю Форуму "Українська мова - мова єднання".
Здавалося б, 25 років - значна дата, але все не так просто. До цієї дати автор Форуму Юрій Работін, ішов через велику кількісті перешкод, а з 2022 року - через повномасштабну агресію, яку вчинила відносно нашої держави Росія.
В середині 1990-х років, коли Україна поринула у глибоку економічну кризу, виникла ідея об’єднання людей на тлі журналістики, публіцистики та літератури. Так в Одесі виник фестиваль “Українська мова - мова єднання”.
А все почаловя із загальнонаціонального конкурсу “Українська мова - мова державна”, від проведення якого офіційна влада ... відмовилась. Тому було прийнято рішення вляти турботи з організації в руки одеських журналістів. Назву було дещо змінено: замість слова “державна” з’явилось “єднання”.
Засновниками конкурсу у новому форматі виступила Одеська регіональна організація Національної спілки журналістів України, яку підтримала Причорноморська академія мовних технологій та комунікацій етносів. Але все ж таки головним ініціатором цього форуму можна визнати очільник Одеського регіонального відділення НСЖУ Юрія Работіна. Цей журналіст - один із тих людей, для кого “українська мова” не пустий звук, а засіб спілкування, що надає можливість об’єднати людей. Одна з таких можливостей виникає саме у дні проведення мовного фестивалю.
Щорічно конкурс проходить під гаслом, для якого було взято вислів Пантелеймона Куліша: “Рідне слово, рідний розум, рідна й правда буде”. Метою Фестивалю є відбиття в друкованих та електронних ЗМІ, літературних творах, наукових роботах, рефератах учнів та студентів середніх та вищих учбових закладів України значення розвитку мовної культури в Україні як одного з вагомих чинників зміцнення духовності нації та розбудови української державності.
Кожного року учасники форуму збираються в різних локаціях, але постійна підтримка йде від одного з провідних культурних закладів нашого регіону - Літературного музею. Там відбуваються церемонії відкриття фестивалю, нагородження лауреатів та переможців, святкова музично-хореографічна програма.
Історія фестиваль “Українська мова - мова єднання” демонструє постійне прагнення як залучити до нього більше людей, там і створювати різноманітні номінації. У 2015 році, опрацбовуючи роботи конкурсантів, журі помітило активність вчених і провідних ЗМІ. З цього приводу було впроваджено окрему номінацію конкурсу “Пошук. Істина. Наука”.
Як показав час, одеський фестиваля національного значення постійно збирає велику кількість ентузіастів. Цього ледве заважають скрутні часи. Так, у 2021 році учасники цього свята зібралися попри те, що в країні існувала загроза захворювання на коронавірус. Нехтуючи цими обставинами, до Одеси прибули журналісти, письменники, поети з різних куточків України. А поки Юрій Работін та його команда приймали гостей, вони вже міркували, як проводити фестиваль-2022. Традиційно було складено положення про участь у конкурсі, терміни подання матеріалів. В міжфестивальний період було започатковано бібліотеку в офісі Одеської організації НСЖУ. Був намір присвятити чергове видання фестиваля 90-тій річниці утворення Одеської області. Але настала чорна дата нашої історії - 24 лютого. В цей день російські війська здійснили вторгнення на територію України. Безумовно, цей факт здійснив свій вплив на роботу журналістів регіону. А фестиваль було проведено в інтерактивному режимі, оскільки багато його учасників не мали фізичної можливості приїхати до Одеси.
Віталій Орлов
Коментарі
Дописати коментар